top of page
  • תמונת הסופר/תנמרוד קפלוטו

המדריך לצילום בשחור לבן

הרבה דרמה סביב תמונה אחת והכל בזכות שני צבעים

תמונה בשחור לבן, צילום בשחור לבן
צילום בשחור לבן

עידן הדיגיטל מציע לנו היום את כל האפשרויות לצלם בצבע ומיד להפוך את התמונה כבר במצלמה לשחור לבן.

כידוע עולם הצילום התחיל בשחור לבן ורק 1861 נוצרה התמונה הראשונה בצבע.

הצבע לא נכנס כל כך מהר לשוק ועד שנות ה40 נעשה שימוש מלא בצילום רק בשחור לבן.

צילום פורטרט , צילום בשחור לבן , צילום אופנה
שחור ולבן משמעות

תודו בזה. רובנו מעולם לא נגענו בסרט צילום. אני מניח שזה בעיקר נכון אם את או אתה מתחת לגיל 35. אלה מאיתנו מעל גיל 35 סביר להניח שלא נגעו סרט צילום לפחות שני עשורים.

כולנו יודעים ששורשי הצילום טמונים בתצלום בשחור-לבן. תחשובו על צלמי העיתון של שנות החמישים עם מצלמות העיתונות הענקיות שלהם והבזקים. או אפילו צלם פורטרט של המאה ה -18, שהשתמשו במצלמות ששקלו 100 ק"ג ואבקת פלאש מסוכנת בכדי לחשוף את התמונה.

בימים שחלפו, נאלץ הצלם השחור והלבן להשתמש בסרט מיוחד, בכימיקלים מיוחדים ובמחזור יבש לשטיפה, בשני שלבים נפרדים: התהליך נמשך שעות ולפעמים ימים.אז מה הופך שחור לבן לשחור לבן טוב?

ההחלטה אם לצלם בשחור לבן, לא צריכה להתבסס על פי מצב הרוח שלכם בכל יום נתון. זה ברור שאם התעוררתם במצב רוח שחור לבן אז אתם צריכים לחפש הזדמנויות צילום בשחור לבן, אך זה לא בהכרח אומר שכל מה שאתם רואים יוכל להצטלם טוב בשחור לבן.

אז איך תדעו את ההבדל? הנה לכם מספר סיבות לצילום בשחור לבן.

טד גרנט אמר פעם “אם תצלמו בצבע – תראו את צבע בגדיהם, אך אם תצלמו בשחור לבן, תראו את צבע נשמתם”.

כאשר מצלמים בשחור לבן אין לנו שום עניין בהדגשת הצבעוניות בתמונה, ז”א שלא מעניין אותנו באיזה צבע השמיים או החולצה שהמצולם שלנו לובש. מעניין אותנו רק דבר אחד – שיהיה סיפור בתמונה ושהוא יסופר בצורה הטובה ביותר.

לפעמים, תהיה לכם תמונה שלא “תעשה לכם את זה” ויתכן כי מבחינתכם יהיה מקומה בפח האשפה. במצב כזה, אני מציע לכם לעצור לרגע ולנסות לשנות את התמונה לשחור לבן. בהרבה מקרים, אתם תופתעו לגלות שהתמונה הזו פשוט מעולה (!) ושכל מה שהייתם צריכים זה רק לשנות אותה לשחור לבן ופתאום כל העצמה שבתמונה תצא החוצה לעולם הגדול.

הפרטים הקטנים

אחת הסיבות הטובות ביותר לצילומים בשחור לבן היא כאשר אתם תרצו להציג לצופה בבירור את הפרטים בתמונה. לפעמים, נוכחות של צבע, באמת יכולה להסיח את הדעת מהפרטים הקטנים והחשובים שבתמונה. כאשר מתעלמים מהצבע, הצופים בתמונה נאלצים לשים לב לפרטים שיתכן שאם הם היו בצבע, הוא היה מפספס אותם.

אם כך, אחד מהדברים שאתם צריכים לעשות הוא לזהות אם יש או אין פרטים מעניינים בפריים שלכם.

מרקם הוא אחד מאותם אזורי פירוט שגורם לתמונות בשחור לבן להיות משכנעות במיוחד. בואו נדמיין לרגע שאנחנו מצלמים נוצה של תוכי בעדשת מאקרו. הנוצה היא מאוד צבעונית כך שאם בחרתם לצלם אותה בצבע, אתם בחרתם להראות לצופה את מנעד הצבעים שעל הנוצה, אבל אם אתם בחרתם לצלם את הנוצה בשחור לבן, אתם קיבלתם תמונה שונה לגמרי. פתאום, הצופה בתמונה יבחין במרקם עדין בכל אחד מהסיבים שיש בנוצה. הוא ישים לב לפרטים שהיו נעלמים לו לגמרי אם התמונה הייתה צבעונית.

אם כך, כאשר לנושא שלכם יש פרטים ומרקם מעניינים, יש לכם מועמד נהדר לצילום בשחור לבן.

הבלטת הניגודיות

אחד מסימני ההיכר הבסיסיים של תצלום שחור לבן הוא הניגודיות. כאשר למדתי לצלם בשחור לבן, אחד מהדברים שהיו מקובעים בתוך הראש שלי היה שתמונת שחור לבן טובה צריכה להכליל בתוכה את כל מנעד הגוונים החל מלבן מוחלט ועד לשחור מוחלט. חשבתי שאם התמונה לא מכילה את מנעד הגוונים הזה, אני בסופו של דבר אשאר עם תמונה שטוחה.

עם הזמן והניסיון, למדתי שתמונת שחור לבן טובה יכולה להכליל מספר גוונים מועט מאוד ו(עדיין) ליצור עניין רב.

אז איך אתם יכולים לראות את ההבדל בשטח? זה באמת יכול להיות עניין מאתגר, מכיוון שצבעים נראים מאוד זהים כאשר הם מוצגים בגוונים של שחור ולבן. אז אולי יש לכם פרדס נחמד עם שיחים ירוקים ופרחים אדומים בולטים אך ברגע שתמירו את התמונה לשחור לבן, הפרחים האדומים ייראו כמעט באותו הגוון של העלים הירוקים ובמקום לראות פרחים אדומים על פני שיח ירוק, אתם לא באמת תראו משהו מלבד כמה צורות שונות על השיח.

בכל פעם שאתם מזהים סצנה ואת הפוטנציאל שלה להפוך לשחור לבן, זכרו כי אתם לא בהכרח צריכים לעשות זאת דרך עינית המצלמה. פשוט תסתכלו על הסצנה בעיניים שלכם ותראו את תחומי האור והצל החזקים - כמו גם את גווני הביניים - וחישבו איך אזורים אלו ישפיעו על התמונה הסופית שלכם.

לדוגמא: אם יש לכם בעיקר גווני ביניים, אז לתמונה שלכם לא יהיה פוטנציאל גבוה לשחור לבן טוב. לחלופין, אם אתם נמצאים בסצנה קונטראסטית בה גווני הביניים נדחקים הצידה ולא לוקחים את תשומת הלב מהנושא שלכם, אז גדל הפוטנציאל לתמונת שחור לבן טובה.

תאורה ייחודית

האור הוא חשוב בכל תמונה שאתם תצלמו אי פעם, וזאת מכיוון שבהיעדר האור אתם לא תוכלו לצלם דבר. בצילום בשחור לבן, ישנה חשיבות נוספת לאור, בגלל האופן בו הוא יכול לשמש אותנו כדי לחשוף פרטים. לדוגמא, כאשר האור מגיע מהצד, הוא מדגיש את המרקם וזה מכיוון שהוא יוצר צללים קטנים שחושפים את ההבדלים בין גובה וצורה, אפילו של השטחים הקטנים ביותר במרקם.

חיזוק הדרמטיות

סצנות דרמטיות הן כמעט ייעודיות לצילום בשחור לבן, בין אם אתם מצלמים נוף, פורטרט או סיטואציה ברחוב. נסו לחפש סצנה עם מנעד עשיר של גוונים כאשר יש מעבר חד מכהה לבהיר. דוגמא מאוד טובה לכך היא יום מעונן, ובמיוחד בחורף. בעונה זו ניתן לחזות בשמיים סוערים עם מגוון עשיר של גוונים. במקרה כזה, אל תחששו להכניס לתמונה שלכם הרבה שמיים, הם יוסיפו לכם המון עניין לפריים שלכם.

חוסר דרמטיות, בדרך כלל מהווה בעיה עבור צילומי נוף, אבל ישנם מקרים בהם אתם תוכלו ליצור תמונות מאוד מעניינות דווקא ללא הדרמה, ובמיוחד כאשר יש לנו נושא ברור על פני רקע נקי.

עכשיו אתם יודעים כי אתם לא בהכרח זקוקים להסחות דעת ברקע. לפעמים רקע פשוט יכול לשעמם אך לפעמים הוא דווקא יכול להדגיש יותר את הנושא שלנו ולמשוך את הצופה ישירות אל מרכז העניינים.

איך לעשות את זה נכון?

אז לפני הכל, אתם צריכים לדעת שהתהליך מתחיל בצילום עצמו – ז”א, שכבר בזמן הצילום, אתם תרצו לדעת אם התמונה הזו תהיה בשחור לבן או בצבע. ולכן, בתור התחלה, אני ממליץ לכם מאוד לצלם בשחור לבן עד שתהיו די טובים כדי לצלם בצבעוני ועדיין לראות את התמונה בשחור לבן.

הנה לכם תרגיל: בכל פעם שאתם יוצאים לצלם, תגדירו לזמן מסוים את המצלמה שלכם לצילום בשחור לבן. בזמן הזה, תחפשו אך ורק סיטואציות שיכולות להתאים לצילום בשחור לבן.

כשאתם תצלמו בשחור לבן, אתם תשימו לב די מהר לתהליך מעניין שאתם תעברו. הרבה תמונות שצילמתם עד היום, ייראו בעיניכם כלא מעניינות, העיניים שלכם ישימו לב לסיטואציות שלא ראיתם בעבר, אתם תסתכלו על האור בצורה שונה לגמרי ממה שהסתכלתם עליו עד היום והתמונות שלכם יתחילו לספר סיפור ולהעביר רגש.

אם אתם מצלמים בשחור לבן – צלמו ב RAW (צילום באיכות מקור)

אם בחרתם להקשיב לי ולצלם בשחור לבן, אז צלמו בRAW. לא רק כדי שתוכלו לשחק קצת עם התמונה אחרי זה, אלא כדי שתהיה לכם את האפשרות להפוך את התמונה לצבעונית במידה ותרצו בכך.

העניין בקובץ RAW  הוא שהתמונה לא עוברת דרך המעבד של המצלמה ולכן היא מתקבלת כצבעונית. על המסך של המצלמה היא תופיע כתמונת שחור לבן אך כשתפתחו אותה בתוכנה, אתם תוכלו להחזיר לה את הצבע ע”י לחיצת כפתור. מעבר לכך, כאשר התמונה צבעונית, יש לכם הרבה יותר גוונים למשחק בתמונה.

לדוגמא, הצבע הירוק והכחול עלולים להיראות די דומים כאשר הם יופיעו בשחור לבן, כך שאם הצבעים בתמונה קיימים, אתם תוכלו לבחור כל צבע בנפרד וליצור ממנו גוון שונה של אפור – מה שייתן לכם תוספת נחמדה מאוד של גוונים לתמונת השחור לבן שלכם.

עיבוד התמונה

עוד מאז המצאת המצלמה, צלמים היו מבלים שעות וימים בחדר החושך כדי לעשות את מה שבאפשרותנו לעשות היום ב-5 דקות ולפעמים אפילו בפחות. אני לא מדבר על מניפולציות פוטושופיות כאלה ואחרות, אלא על העיבוד הכללי של התמונה: קונטראסט, הבהרת הבהירים, הקהיית הכהים ולהיפך, יצירת הגוונים הרצויים והבלטות למיניהם.

אם אתם כבר הופכים את התמונה לשחור לבן, אז תעבדו עליה ותעבדו אותה עם קצת השקעה. זה לא יספיק לכם אם רק תלחצו על כפתור Black and white במצלמה או בתוכנה.

לסיכום

אז ראינו והבנו שצילום בשחור לבן הוא מדיום מעניין ומיוחד, כזה שיאפשר לתמונה לרגש אותנו גם בעוד 100 שנה... מה שיפה בצילום הדיגיטלי הוא שאתם יכולים לצלם בצבע ורק אחרי זה להמיר את התמונות לשחור לבן עם עיבוד בעל שליטה מלאה בכל פרמטר. לאחר מכן, אם תתחרטו, תמיד תוכלו לשמור את תמונת המקור ולעבד אותה שוב בצבע.

אין ספק שבעידן הנוכחי, יש לנו הרבה יותר גמישות שבעבר לא הייתה לנו. העידן הדיגיטלי מאפשר לנו להשתמש בספקות שלנו, כך שאם יש לכם ספק לגבי תמונה מסוימת, אתם תוכלו להמיר אותה לשחור לבן, לראות את ההבדלים ולאחר מכן לשנות את דעתכם במידה ותרצו בכך.

אחד היתרונות הבולטים בהמרת תמונה צבעונית לשחור לבן הוא שאתם יכולים לראות אותה מיידית בשחור לבן על מסך המצלמה וכך גם ללמוד בשטח אלו סיטואציות מתאימות יותר לשחור לבן ואלו לצבעוני. זה יכול להיות לכם כלי למידה יעיל ביותר אם תשתמשו בו.

הטיפ האחרון שאני יכול לתת לכם הוא שתמיד תשמרו את תמונת המקור, מכיוון שאתם לא יודעים מתי תרצו לעשות לה עיבוד אחר. ככה אתם גם לא תדאגו מזה שלא עשיתם את הבחירה הנכונה.

- הכתבה מנוסחת בלשון זכר, אך פונה לנשים ולגברים כאחד

#צילוםבשחורלבן #שחורלבן #צילוםמקצועי #איךלצלםבשחורלבן #אומנותשחורלבן #מאמריםלצילום #צילומיםבשחורלבן #צילוםבשחורלבןניקון #ניקון #נגטיב #שחורולבן #תמונותבצבע #בלוגצילום #צילומים #איךלצלם #צילוםפורטרט #צילוםפורטרטבשחורלבן #סטודיו #צילוםסטודיו #נמרודקפלוטו

8 צפיות0 תגובות
bottom of page